Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA KINIJOS LIAUDIES RESPUBLIKOJE, KORĖJOS RESPUBLIKAI, MIANMARO SĄJUNGOS RESPUBLIKAI, MONGOLIJAI, TAILANDO KARALYSTEI IR VIETNAMO SOCIALISTINEI RESPUBLIKAI

Adresas: #A-18 King's Garden Villa, 18 Xiaoyun Road, Chaoyang District, 100125 Beijing, PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

plačiau »

Tel. +86 10 845 185 20
Faksas +86 10 659 065 07
El. paštas

Informacija keliaujantiems į Kiniją

Sukurta 2015.03.19

Kinija – pirmaujanti valstybė pasaulyje pagal gyventojų skaičių. Čia gyvena 1,35 milijardo žmonių. Pagal teritorijos dydį Kinija pasaulyje trečia. Ji užima 9,6 milijonų kvadratinių metrų (palyginti su Lietuvos užimamais 65,3 tūkstančiais). Kiniją sudaro 23 provincijos, 5 autonominiai regionai, 4 centrinio pavaldumo miestai (Pekinas, Šanchajus, Tiandžinis ir Čongčingas), 2 specialūs administraciniai regionai – Honkongas ir Makao. 

Kinijos sostinė – Pekinas. Valstybinė kalba – mandarinų. Visoje Kinijos teritorijoje galioja Pekino laikas. Skirtumas nuo Lietuvos: žiemą +6 valandos, vasarą +5 valandos.

Pagrindinis Kinijos piniginis vienetas yra Ženminbi juanis (RMB arba CNY). Atsikaityti galima ir kreditinėmis bei debetinėmis kortelėmis. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad sąskaitą apmokėti pavyks – gali neveikti aparatas arba personalas nemokės juo naudotis. Atsiskaitant kortele iš Jūsų gali pareikalauti 3-7% sumos banko mokesčiui.

Naudingi telefonai:

 • Bendrasis pagalbos telefonas – 112
 • Greitoji medicinos pagalba - 120
 • Policija ir gelbėjimo tarnyba - 110
 • Kelių policija – 122
 • Gaisrinė – 119

Valiuta 

1 RMB (arba CNY) (Ženminbi juanis) = 10 dziao (jiao) arba 100 feniamu (fen)

Oficialus lito ir juanio valiutų kursas skelbiamas Lietuvos banko puslapyje.

Įvažiavimas į Kiniją   

Vykstant į Kiniją Lietuvos Respublikos piliečiams reikalinga viza, išduodama Kinijos ambasadoje. Planuojantys iš Kinijos vykti į Honkongą ar Makao, grįžimui į Kiniją turėtų pasirūpinti daugkartinėmis vizomis. Specialus leidimas reikalingas vykti į Tibetą. Pažeidę vizų režimą užsieniečiai baudžiami iki 5000 CNY (apie 1700 litų) bauda, gali būti sulaikomi.

Ką daryti jeigu Kinijoje praradote pasą ar asmens tapatybės kortelę

Praradę pasą ar asmens tapatybės kortelę, nedelsdami kreipkitės į artimiausią policijos įstaigą ir praneškite apie prarastą dokumentą. Policijos įstaigoje Jums bus išduota pažyma, patvirtinanti dokumentų praradimą.

Jeigu artimiausiu metu ketinate vykti į Lietuvą, vietoj prarasto dokumento Lietuvos atstovybė* Jums išduos asmens grįžimo pažymėjimą.

Jeigu artimiausiu metu į Lietuvą nevyksite, kreipkitės į artimiausią Lietuvos atstovybę dėl naujo dokumento (paso) gavimo.

Kas yra asmens grįžimo pažymėjimas?

Asmens grįžimo pažymėjimas yra kelionės dokumentas, išduodamas Lietuvos Respublikos piliečiams, jeigu jiems esant užsienio valstybėje, asmens tapatybę liudijantis dokumentas (pasas arba asmens tapatybės kortelė) prarandamas, tampa netinkamas naudoti ar pasibaigia jo galiojimo laikas ir pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento.

Kaip man gauti asmens grįžimo pažymėjimą?

Norėdami gauti asmens grįžimo pažymėjimą, susisiekite su Lietuvos atstovybės konsuliniu pareigūnu.

Į Lietuvos atstovybę faksu arba elektroniniu paštu turėtumėte atsiųsti aiškiai užpildytą nustatytos formos anketą. Ją Jums pateiks Lietuvos atstovybės konsulinis pareigūnas. Taip pat galite paprašyti, kad konsulinis pareigūnas ją atsiųstų faksu arba elektroniniu paštu.

Išsiuntę užpildytą anketą, po 2-3 darbo dienų paskambinkite į Lietuvos atstovybę ir pasiteiraukite dėl asmens grįžimo pažymėjimo atsiėmimo.

Atsiimti pažymėjimo turėsite atvykti į tą atstovybę, kurioje užpildėte, arba į kurią faksu siuntėte užpildytą nustatytos formos anketą.

Atvykę atsiimti pažymėjimo, dar turėsite pateikti dvi 35x45 mm dydžio nuotraukas, atitinkančias Jūsų amžių, ir policijos išduotą pažymą, patvirtinančią dokumentų praradimą. Taip pat turėsite sumokėti konsulinį mokestį (50 Ženminbi juanių) už pažymėjimo išdavimą.

Ar norėdamas atsiimti asmens grįžimo pažymėjimą turėsiu atvykti į Lietuvos atstovybę?

Asmens grįžimo pažymėjimas yra asmens tapatybės ir kelionės dokumentas, grįžti į Lietuvą, atstojantis pasą ar asmens tapatybės kortelę, todėl asmens tapatybei nustatyti Jūs bent vieną kartą (ar pateikdamas dokumentus, ar atsiimdamas asmens grįžimo pažymėjimą) turėtumėte atvykti į Lietuvos atstovybę.

Koks asmens grįžimo pažymėjimo galiojimo laikas?

Asmens grįžimo pažymėjimo galiojimo laikas nustatomas atsižvelgiant į grįžimo į Lietuvą kelionės trukmę, bet ne ilgesnis kaip 15 dienų. Galiojimo laiko pradžia skaičiuojama nuo tos dienos, kai Jūs atvyksite atsiimti pažymėjimo.

Ar galiu su asmens grįžimo pažymėjimu keliauti po kitas valstybes?

Asmens grįžimo pažymėjimas išduodamas tik grįžti į Lietuvos Respubliką, t.y. su šiuo pažymėjimu tęsti kelionės ir vykti į kitas valstybes (išskyrus grįžtant į Lietuvą) negalėsite.

Kiek kainuoja asmens grįžimo pažymėjimas?

Už asmens grįžimo pažymėjimo išdavimą nustatytas 5 eurų konsulinis mokestis, kuris Kinijoje yra 50 Ženminbi juanių.

Jeigu Kinijoje praradote automobilio dokumentus

Kadangi Kinijoje užsieniečiai turistai vairuoti negali, vairuotojo pažymėjimą rekomenduojame palikti Lietuvoje. Tuo tarpu šalyje reziduojantys užsieniečiai privalo gauti Kinijos pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą. Tam reikia laikyti vairavimo egzaminą kinų kalba.

Visgi atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos nėra įgaliotos išduoti vairuotojo pažymėjimų ar transporto priemonės registracijos liudijimų vietoje prarastų. Tą padaryti gali tik kompetentingos įstaigos Lietuvoje.

Jeigu Jums pavogė dokumentus

Jeigu Kinijoje Jums pavogė Lietuvos Respublikos pasą, asmens tapatybės kortelę ar Lietuvoje išduotus automobilio dokumentus, kreipkitės į Lietuvos atstovybę.

Dėl pavogtų dokumentų, kuriuos išdavė užsienio valstybių (Kinijos ir kt.) institucijos, turėtumėte kreiptis į tų valstybių kompetentingas įstaigas.

DĖMESIO:

Išvykstant iš Kinijos yra būtina gauti išvykimo vizą. Viza klijuojama į Asmens grįžimo pažymėjimą. Dėl vizos išdavimo reikia kreiptis į atitinkamo miesto Kinijos migracijos tarnybą. Nanjing mieste: Exit & Entry Administration of the Nanjing Public Security Bureau.

Jeigu Jums pavogė pinigus

Jeigu Jums būnant Kinijoje pavogė pinigus ar banko mokamąją kortelę, nedelsdami kreipkitės į artimiausią policijos skyrių ir praneškite apie įvykį.

Apie pavogtą banko mokamąją kortelę būtinai praneškite savo bankui.

Jeigu būdamas Kinijoje nebeturite lėšų, kreipkitės į Lietuvos atstovybę.

Jeigu prieš Jus ar Jūsų artimuosius buvo panaudotas smurtas

Kinijoje smurtas prieš užsieniečius nėra dažnas reiškinys. Visgi gausėja nacionalistinių išpuolių, ypač lankantis baruose tamsiuoju paros metu. Jeigu Jūs ar Jūsų artimieji Kinijoje tapote smurto aukomis, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią policijos įstaigą.

Jeigu dėl patirto smurto Jūs ar Jūsų artimieji atsidūrė gydymo įstaigoje, susisiekite su Lietuvos atstovybe.

Susidūrus su Kinijos teisėsauga

Būnant Kinijoje, privalu gerbti Kinijos įstatymus ir paklusti teisėsaugos pareigūnų reikalavimams. 2006 metų kovo 1 dieną šalyje įsigaliojo įstatymas, leidžiantis policijai sulaikyti ir išsiųsti iš šalies užsieniečius už įvairius pažeidimus. Pažeidimų sąraše yra tokie nusikaltimai, kaip tam tikra religinė veikla, ar su prostitucija susiję kaltinimai. Jeigu Kinijoje esate sulaikomas, reikalaukite, kad apie Jūsų sulaikymą būtų informuoti Jūsų artimieji ir Lietuvos diplomatinė atstovybė.

Konsulinis pareigūnas gali:

 • jei yra būtina, aplankyti Jus įkalinimo vietoje;
 • Jums pageidaujant, apie sulaikymą informuoti Jūsų artimuosius;
 • informuoti Jus apie Kinijos teismines procedūras;
 • dalyvauti teismo posėdžiuose, jei yra pagrindo manyti, kad gali būti pažeistos Jūsų, kaip Lietuvos piliečio, teisės.
 • Jums pageidaujant, apie Jūsų sveikatos būklę informuoti Jūsų artimuosius;
 • suteikti informaciją apie Jūsų bylos tyrimo eigą.

Konsulinis pareigūnas negali:

 • išlaisvinti iš įkalinimo įstaigos;
 • teikti vertimo paslaugų, juridinių konsultacijų ar atstovauti Jums teisme;
 • reikalauti geresnių kalinimo sąlygų, nei turi kalintys Kinijos piliečiai, ar kištis į teismų darbą.
 • atlikti nusikaltimo tyrimo ar atstovauti Jums teisme;
 • padengti gydymo, teisinių paslaugų ar kitų išlaidų.

Jeigu Jūs (Jūsų artimieji) tapote prekybos žmonėmis auka

Jeigu Jūs (Jūsų artimieji ar pažįstami) Kinijoje tapote prekybos žmonėmis auka, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią policijos įstaigą ir Lietuvos atstovybę. JTO Konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą Protokole dėl prekybos žmonėmis yra pateikta „prekybos žmonėmis“ sąvoka:

„Prekyba žmonėmis“ – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimą.

Tame pačiame dokumente pabrėžiama, kad: prekybos žmonėmis aukos sutikimas iš anksto apgalvotam išnaudojimui neturi reikšmės; vaiko (kiekvieno asmens iki 18 metų) verbavimas, pervežimas, slėpimas ar priėmimas, siekiant jį išnaudoti, yra laikoma prekyba žmonėmis.

Konsulinis pareigūnas gali:

 • susisiekti su Kinijos institucijomis, teikiančiomis pagalbą prekybos žmonėmis aukoms, kur Jums būtų:
 • užtikrintas nemokamas laikinas saugus apgyvendinimas;
 • suteikta nemokama medicinos ir psichologinė pagalba; nemokama teisinė pagalba, tarpininkauti pateikiant pareiškimą vietos policijai.
 • Organizuoti Jūsų kelionę į Lietuvą: organizuoti bilieto į Lietuvą pirkimą; prireikus, tarpininkauti, kad būtumėte palydėtas į stotį ar oro uostą ir pasitiktas kitos šalies ir Lietuvos stotyje ar oro uoste.
 • Susisiekti su Lietuvos institucijomis, teikiančiomis pagalbą prekybos žmonėmis aukoms, kur Jums būtų:užtikrintas nemokamas laikinas saugus apgyvendinimas;
 • suteikta nemokama medicinos ir psichologinė pagalba; nemokama teisinė pagalba.

Jeigu Jums prireikė materialinės pagalbos

Jeigu Jums būnant Kinijoje prireikė materialinės paramos, kreipkitės į Lietuvos atstovybę.

Konsulinis pareigūnas gali:

 • informuoti apie galimybes gauti materialinę pagalbą iš savo artimųjų pasinaudojant tarptautine pinigų pervedimo sistema;
 • informuoti apie galimybes gauti materialinę pagalbą iš savo artimųjų pasinaudojant Užsienio reikalų ministerijos kasa;
 • padėti susisiekti su artimaisiais;
 • nežinant artimųjų kontaktų, padėti juos rasti;
 • prireikus, tarpininkauti randant nemokamą nakvynę.

Konsulinis pareigūnas negali:

 • duoti ar paskolinti pinigų;
 • apmokėti Jūsų sąskaitų ar padengti turėtų išlaidų.

Medicinos paslaugos

Vakarietiškas medicinos paslaugas teikia dauguma gydymo įstaigų Pekine, Šanchajuje, Guangdžou ir kituose didžiuosiuose miestuose. Šiose gydymo įstaigose personalas kalba angliškai arba yra įrengti specialūs VIP priimamieji. Visgi ne visi medicinos centrai priima draudimo polisus, tad dažniausiai už paslaugas tenka atsiskaityti patiems, netgi sumokėti iš anksto, o vėliau kreiptis į draudimo kompaniją kompensuoti išlaidas. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad Kinijoje nėra viešai prieinamo gydymo neturintiems pinigų ar draudimo. Taigi susirgę ar susižeidę nenustebkite, jei Jūsų paprašys susimokėti dar prieš suteikiant pagalbą.

Atvykdami į Kiniją, su savimi turėkite būtiniausių vaistų ar Jūsų vartojamų maisto papildų. Kadangi Kinijos vaistinėse personalas angliškai beveik nekalba, o vaistų pakuotėse užrašai yra kiniški, įsigyti reikiamų medicininių preparatų gali būti sudėtinga.

Nemažai užsieniečių atvyksta į Kiniją išbandyti alternatyvių gydymo metodų arba jų šalyse draustinų ar neteikiamų medicinos paslaugų, pavyzdžiui, kamieninių ląstelių persodinimo operacijų. Pažymėtina, jog tokiu atveju pacientas pats prisiima atsakomybę dėl rizikos.

Būkite saugūs

Nors dauguma užsieniečių jaučiasi Kinijoje saugiai, vis dėlto būkite atsargūs, ypač autobusų ir geležinkelio stočių rajonuose, bet kokiose spūstyse ir turistinėse zonose. Saugokitės nesąžiningų, įtartinų gatvės prekeivių.

Saugokite savo asmeninius daiktus, pinigines, dokumentus, fotoaparatus. Nanjingas žaidynių metu sulauks daug svečių – mieste turėtų būti sustiprinta apsauga, tačiau gali padidėti ir kišenvagių skaičius.

Dažnai pasitaikantis pavojus, į kurį patenka užsieniečiai – priimti nepažįstamų kinų kvietimai apsilankyti „šalia esančiuose“ arbatos namuose. Nusivedus į nežinomą vietą užsieniečiams pasiūlomas puodelis arbatos (ar panašiai), o vėliau už tai pareikalaujama susimokėti didžiulę pinigų sumą (retas kuris prieš gerdamas arbatą paprašo parodyti meniu su kainomis), atsisakius - iškviečiama policija. Nepriimkite atsitiktinai gatvėje sutiktų, nors ir labai malonių, puikiai angliškai kalbančių nepažįstamųjų kvietimų.

Viena rimčiausių augančių problemų Kinijoje – oro užterštumas smulkiosiomis PM 2.5 dalelėmis. Jei lauke matote „rūką“, stenkitės lauke būti kuo mažiau, jei negalite to išvengti – įsigykite nuo PM2.5 dalelių saugančias kaukes.

Gerbkite

Kinų kultūra, elgesys pirmą kartą atvykus į šalį kai kada gali pasirodyti neįprastas. Būdami svečiais mes turime gerbti šalies tradicijas ir žmones.

Kinų kalbos pradžiamokslis

Kinų kalboje – keturi tonai. Tas pats žodis, ištartas kitu tonu, turi visiškai kitą reikšmę.

Atvykus:

 • Laba diena – 你好 ni hao
 • Malonu susipažinti – 很高兴认识你 hen gao xing ren shi ni
 • Ačiū – 谢谢 xie xie

Parduotuvėje ar restorane:

 • Prašau meniu – 服务员,菜单jie, cai dan
 • Prašau sąskaitą –结帐(买单) jie zhang (mai dan)
 • Padavėjau, prieikite! 服务员,请过来一下!fu wu yuan, qing guo lai yi xia!
 • Padavėja! - 服务员!fu wu yuan!
 • Norėčiau užsakyti šį patiekalą – 我想要这道菜wo xiang yao zhe dao cai
 • Vieną ( du, tris) alaus – 一(两,三)杯啤酒yi ( liang, san) bei pi jiu (tariama dzeu)
 • Kiek kainuoja? – 多少钱? Duo shao qian?
 • Ar galima pigiau? - 能便宜点吗?neng pian yi dian ma?
 • Gerai, perku – 好,我要了hao, wo yao le . Ne, neperku – 我不要wo bu yao
 • Ateisiu kitą kartą – 我下次再来wo xia ci zai lai

Taksi:

 • Prašau, nuvežkite mane į – 请带我去 ... ...qing dai wo qu ...
 • Sukite į kairę – 向左转 xiang zuo zhuan
 • Sukite į dešinę – 向右转 xiang you zhuan
 • Važiuokite tiesiai – 一直向前开yi zhi xiang qian kai
 • Sustokite! - 停下!ting xia!

Patekus į bėdą:

 • Man reikia į policiją – 我要去公安局。Wo yao qu gong an ju.
 • Man reikia į Lietuvos ambasadą – 我要去立陶宛使馆。Wo yao qu li tao wan shi guan.
 • Norėčiau paskambinti į Lietuvos ambasadą - 我想给立陶宛使馆打电话。Wo xiang gei li tao wan shi guan da dian hua.
 • Pareigūne, aš pamečiau pasą (tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą) – 警察,我的护照(个人证件,驾照)丢了。Jing cha, wo de hu zhao (ge ren zheng jian, jia zhao) diu le.
 • Pavogė mano pasą (tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą, pinigus) – 我的护照(个人证件,驾照,钱)被偷了. Wo de hu zhao (ge ren zheng jian, jia zhao, qian) bei tou le.
 • Prašau išduoti man pažymą apie prarastą (pavogtą) dokumentą – 请给我丢的(被偷的)证件开个证明. Qing gei wo diu de (bei tou de) zheng jian kai ge zheng ming.

Išvykstant:

 • Viso gero! 再见! Zai jian
 • Man labai patiko viešnagė Kinijoje – 我非常喜欢住在中国的那段时间。Wo fei chang xi huan zhu zai zhong guo de na duan shi jian.
 • Norėčiau sugrįžti ir vėl! – 希望再来!xi wang zai lai!

Naujienlaiškio prenumerata