Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Bendras JAV valstybės sekretoriaus ir Estijos, Latvijos bei Lietuvos užsienio reikalų ministrų pareiškimas

Sukurta 2020.07.23 / Atnaujinta 2020.07.23 12:32

Šiandien švenčiame Sumner Welles deklaracijos 80-ąsias metines. Šis dokumentas padėjo pamatus JAV Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politikai.

Sumner Welles deklaracija padėjo sukurti trijų Baltijos valstybių de jure išlikimo per visą sovietinės okupacijos laikotarpį tarptautinį pagrindą ir, galiausiai, atkurti Estijos, Latvijos ir Lietuvos valstybingumą. Estai, latviai ir lietuviai vertina bei brangina Sumner Welles deklaraciją už suteiktą viltį sunkiais totalitarinio valdymo metais.

Tvirtai priešinamės bet kokiems Rusijos mėginimams perrašyti istoriją, siekiant pateisinti 1940 metais įvykdytą Baltijos šalių aneksiją ir inkorporavimą į Sovietų Sąjungą. Sumner Welles deklaracija rodo, kad jau 1940 metais laisvasis pasaulis pastebėjo, jog Sovietų Sąjunga neteisėtai aneksavo ir jėga inkorporavo Baltijos valstybes. Deja, po kelerių metų sulaukta Antrojo pasaulinio karo pabaiga neatnešė laisvės Baltijos ir kitoms Rytų ir Vidurio Europos valstybėms; prasidėjo represijos ir persekiojimai.

Sumner Welles deklaracija, nesvyruojanti Jungtinių Amerikos Valstijų parama Baltijos valstybių suverenitetui ir teritoriniam vientisumui leido suklestėti santykiams tarp mūsų tautų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Narystės Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) dėka tapome artimomis sąjungininkėmis, glaudžiai dirbančiomis išvien dėl taikos ir stabilumo išsaugojimo.

Estijos, Latvijos ir Lietuvos įsipareigojimai transatlantiniam aljansui lieka nepajudinami. Baltijos šalys vertina JAV indėlį į Europos gynybos užtikrinimą, reguliarų karinių pajėgų Baltijos regione dislokavimą. Tai yra labai veiksminga atgrasymo priemonė.

Istorinė Sumner Welles deklaracija išlieka labai svarbi ir XXI amžiuje, kuomet kai kurios šalys pažeidžia pagrindinius tarptautinės elgsenos principus ir normas, kvestionuoja teritorinį vientisumą ir suverenitetą. 2018 metų liepos 25 dieną JAV vėl rėmėsi Sumner Welles deklaracijos principais atsisakydama pripažinti Rusijos Federacijos bandymą aneksuoti Krymą.

Mes – Estija, Latvija, Lietuva ir JAV – tvirtai laikomės išvien ir remiame taisyklėmis grindžiamą pasaulinę tvarką, užtikrinančią kiekvienos šalies saugumą ir piliečių gerovę.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Liepos 23 dieną JAV Valstybės sekretorius Mike Pompeo pasveikino Lietuvą, Latviją ir Estiją Sumnerio Welleso deklaracijos 80-ečio proga.

Daugiašaliai santykiai » Naujienos »
109989089_1686328461541555_5903425642495870204_o.jpg

Rytoj, liepos 23 dieną, prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyks Sumner Welles deklaracijos 80-ečio renginys. Šia švente norima padėkoti NATO sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką.

Istorinė, kultūros diplomatija »
DSC_2060.jpg

Liepos 14 dieną užsienio reikalų viceministras Dalius Čekuolis, JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas bei kiti ministerijos ir ambasados pareigūnai į JAV išlydėjo Lietuvoje pagamintų kovai su COVID-19 pandemija skirtų apsaugos priemonių siuntą.

Dvišaliai santykiai »

Liepos 15 dieną iš Lietuvos į JAV išvyksta Lietuvoje pagamintos kovai su COVID-19 pandemija skirtos apsaugos priemonės.

Dvišaliai santykiai »
Linas Orentas, Tadas Kubilius ir Rolandas Kriščiūnas.jpg

Birželio 25 ir 26 dienomis Lietuvos ambasadoje Vašingtone (JAV) įteikti apdovanojimai už ypatingus nuopelnus puoselėjant lietuvybę užsienyje, skatinant užsienyje gyvenančių lietuvių įsitraukimą į Lietuvos gyvenimą ir kuriant gerovę Lietuvoje. Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklu „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ medaliais apdovanoti Vašingtono lietuvių bendruomenės nariai Arvydas Barzdukas ir Leonardas Linas Orentas.

Atstovybių naujienos » Užsienio lietuviai »
Ambasadorius.png

Birželio 12 dieną Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) Rolandas Kriščiūnas dalyvavo kasmetinėje komunizmo aukų pagerbimo ceremonijoje. Dėl COVID-19 pandemijos, skirtingai nei ankstesniais metais, šiais metais nebuvo surengtas bendras susitikimas su vainikų padėjimu prie paminklo komunizmo aukoms atminti. „Komunizmo aukų memorialinio fondas“ surengė virtualią ceremoniją, kurios metu buvo pagerbtos komunizmo aukos visame pasaulyje.

Atstovybių naujienos »