*alt_site_homepage_image*
lt
en cn

Informacija keliaujantiems į Kiniją

Informacija keliaujantiems į Kiniją

Kinija – pirmaujanti valstybė pasaulyje pagal gyventojų skaičių. Čia gyvena 1,4 milijardo žmonių. Pagal teritorijos dydį Kinija pasaulyje ketvirta. Ji užima 9,6 milijonų kvadratinių metrų (palyginti su Lietuvos užimamais 65,3 tūkstančiais). Kiniją sudaro 23 provincijos, 5 autonominiai regionai, 4 centrinio pavaldumo miestai (Pekinas, Šanchajus, Tiandžinis ir Čongčingas), 2 specialūs administraciniai regionai – Honkongas ir Makao. 

Kinijos sostinė – Pekinas. Valstybinė kalba – mandarinų. Visoje Kinijos teritorijoje galioja Pekino laikas. Skirtumas nuo Lietuvos: žiemą +6 valandos, vasarą +5 valandos.

Pagrindinis Kinijos piniginis vienetas yra Ženminbi juanis (RMB arba CNY). Kinija labai plačiai skaitmenizavusi atsiskaitymus, ypač per internetines platformas, tokias kaip Wechat, tačiau tuo pačiu  ėmė griežtinti užsienietiškų kreditinių bei debetinių kortelių priėmimą, todėl atsiskaityti jomis gali nepavykti. Be to, atsiskaitant kortele iš Jūsų gali pareikalauti 3-7% sumos banko mokesčiui.

Naudingi telefonai:

  • Bendrasis pagalbos telefonas – 112
  • Greitoji medicinos pagalba - 120
  • Policija ir gelbėjimo tarnyba - 110
  • Kelių policija – 122
  • Gaisrinė – 119

Valiuta 

1 RMB (arba CNY) (Ženminbi juanis) = 10 dziao (jiao) arba 100 feniamu (fen)

Oficialus euro ir juanio valiutų kursas skelbiamas Lietuvos banko puslapyje.

Įvažiavimas į Kiniją   

Vykstant į Kiniją Lietuvos Respublikos piliečiams reikalinga viza. Visa informacija randama: http://keliauk.urm.lt/lt/location/china

Informacija keliautojams, norintiems vykti į Kiniją. Keičiasi COVID-19 reikalavimai (nuo 2023 m. rugpjūčio 30 d.)

Nuo 2023 m. rugpjūčio 30 d. į Kiniją vykstantiems asmenims nebereikalaujama atlikti COVID-19 (PGR) testo arba antigenų greitojo testo (ATR). Nebetaikomi ir reikalavimai deklaruoti tyrimų rezultatų Kinijos muitinės sveikatos deklaracijos formoje.

Daugiau informacijos rasite KLR ambasados Vilniuje interneto svetainėje čia ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje čia.

Ką daryti jeigu Kinijoje praradote pasą ar asmens tapatybės kortelę

Svarbu! Paskelbus asmens dokumentą negaliojančiu, nėra galimybės pakeisti šią būseną ir vėl naudotis dokumentu.

DĖMESIO:

Išvykstant iš Kinijos su laikinu kelionės dokumentu yra būtina gauti išvykimo vizą (exit visa). Viza klijuojama į Asmens grįžimo pažymėjimą. Jos išdavimas užtrunka apie 5 dienas. Dėl išvykimo vizos reikia kreiptis į atitinkamo miesto Kinijos migracijos tarnybą Exit and Entry Bureau.

 

Jeigu Kinijoje praradote automobilio dokumentus

Kadangi Kinijoje užsieniečiai turistai vairuoti negali, vairuotojo pažymėjimą rekomenduojame palikti Lietuvoje. Tuo tarpu šalyje reziduojantys užsieniečiai privalo gauti Kinijos pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą. Tam reikia laikyti vairavimo egzaminą kinų kalba.

Visgi atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos nėra įgaliotos išduoti vairuotojo pažymėjimų ar transporto priemonės registracijos liudijimų vietoje prarastų. Tą padaryti gali tik kompetentingos įstaigos Lietuvoje.

Jeigu Jums pavogė dokumentus

Dėl pavogtų dokumentų, kuriuos išdavė užsienio valstybių (Kinijos ir kt.) institucijos, turėtumėte kreiptis į tų valstybių kompetentingas įstaigas.

Jeigu Jums pavogė pinigus

Jeigu Jums būnant Kinijoje pavogė pinigus ar banko mokamąją kortelę, nedelsdami kreipkitės į artimiausią policijos skyrių ir praneškite apie įvykį.

Apie pavogtą banko mokamąją kortelę būtinai praneškite savo bankui.

Dėl materialinės pagalbos vadovaukitės šia informacija: Materialinė pagalba - Konsulinė informacija (urm.lt)

Jeigu prieš Jus ar Jūsų artimuosius buvo panaudotas smurtas

Kinijoje smurtas prieš užsieniečius nėra dažnas reiškinys, tačiau gali pasitaikyti ir agresijos aktų, ypač lankantis baruose tamsiuoju paros metu. Jeigu Jūs ar Jūsų artimieji Kinijoje tapote smurto aukomis, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią policijos įstaigą.

Jeigu dėl patirto smurto Jūs ar Jūsų artimieji atsidūrė gydymo įstaigoje, susisiekite su Lietuvos atstovybe el. paštu consul.cn@urm.lt . Nedarbo valandomis kreipkitės Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444, el. paštu pilieciai@urm.lt

Susidūrus su Kinijos teisėsauga

Būnant Kinijoje, privalu gerbti Kinijos įstatymus ir paklusti teisėsaugos pareigūnų reikalavimams. 2006 metų kovo 1 dieną šalyje įsigaliojo įstatymas, leidžiantis policijai sulaikyti ir išsiųsti iš šalies užsieniečius už įvairius pažeidimus. Pažeidimų sąraše yra tokie nusikaltimai, kaip tam tikra religinė veikla, ar su prostitucija susiję kaltinimai. Jeigu Kinijoje esate sulaikomas, reikalaukite, kad apie Jūsų sulaikymą būtų informuoti Jūsų artimieji, Lietuvos ambasada ir LR Užsienio reikalų ministerija.

Konsulinis pareigūnas gali:

  • jei yra būtina, aplankyti Jus įkalinimo vietoje – dėl nuotolinio darbo pobūdžio Lietuvos konsuliniai pareigūnai laikinai negali lankyti sulaikytųjų LR piliečių Kinijos įkalinimo įstaigose;
  • Jums pageidaujant, apie sulaikymą informuoti Jūsų artimuosius;
  • informuoti Jus apie Kinijos teismines procedūras;
  • dalyvauti teismo posėdžiuose, jei yra pagrindo manyti, kad gali būti pažeistos Jūsų, kaip Lietuvos piliečio, teisės.
  • Jums pageidaujant, apie Jūsų sveikatos būklę informuoti Jūsų artimuosius;
  • suteikti informaciją apie Jūsų bylos tyrimo eigą.

Konsulinis pareigūnas negali:

  • išlaisvinti iš įkalinimo įstaigos;
  • teikti vertimo paslaugų, juridinių konsultacijų ar atstovauti Jums teisme;
  • reikalauti geresnių kalinimo sąlygų, nei turi kalintys Kinijos piliečiai, ar kištis į teismų darbą.
  • atlikti nusikaltimo tyrimo ar atstovauti Jums teisme;
  • padengti gydymo, teisinių paslaugų ar kitų išlaidų.

Jeigu Jums prireikė materialinės pagalbos, kreipkitės Materialinė pagalba - Konsulinė informacija (urm.lt)

Konsulinis pareigūnas gali:

  • informuoti apie galimybes gauti materialinę pagalbą iš savo artimųjų pasinaudojant tarptautine pinigų pervedimo sistema;
  • informuoti apie galimybes gauti materialinę pagalbą iš savo artimųjų pasinaudojant Užsienio reikalų ministerijos kasa;
  • padėti susisiekti su artimaisiais;
  • nežinant artimųjų kontaktų, padėti juos rasti;
  • prireikus, tarpininkauti randant nemokamą nakvynę.

Konsulinis pareigūnas negali:

  • duoti ar paskolinti pinigų;
  • apmokėti Jūsų sąskaitų ar padengti turėtų išlaidų.

Medicinos paslaugos

Vakarietiškas medicinos paslaugas teikia dauguma gydymo įstaigų Pekine, Šanchajuje, Guangdžou ir kituose didžiuosiuose miestuose. Šiose gydymo įstaigose personalas kalba angliškai arba yra įrengti specialūs VIP priimamieji. Visgi ne visi medicinos centrai priima draudimo polisus, tad dažniausiai už paslaugas tenka atsiskaityti patiems, netgi sumokėti iš anksto, o vėliau kreiptis į draudimo kompaniją kompensuoti išlaidas. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad Kinijoje nėra viešai prieinamo gydymo neturintiems pinigų ar draudimo. Taigi susirgus ar susižeidus būtina turėti omenyje, kad veikiausiai Jūsų paprašys susimokėti dar prieš suteikiant pagalbą.

Būkite saugūs

Nors dauguma užsieniečių jaučiasi Kinijoje saugiai, vis dėlto būkite atsargūs, ypač autobusų ir geležinkelio stočių rajonuose, bet kokiose spūstyse ir turistinėse zonose. Saugokitės nesąžiningų, įtartinų gatvės prekeivių.

Saugokite savo asmeninius daiktus, pinigines, dokumentus, fotoaparatus.

Dažnai pasitaikantis pavojus, į kurį patenka užsieniečiai – priimti nepažįstamų kinų kvietimai apsilankyti „šalia esančiuose“ arbatos namuose. Nusivedus į nežinomą vietą užsieniečiams pasiūlomas puodelis arbatos (ar panašiai), o vėliau už tai pareikalaujama susimokėti didžiulę pinigų sumą (retas kuris prieš gerdamas arbatą paprašo parodyti meniu su kainomis), atsisakius - iškviečiama policija. Nepriimkite atsitiktinai gatvėje sutiktų, nors ir labai malonių, puikiai angliškai kalbančių nepažįstamųjų kvietimų.

Viena rimčiausių augančių problemų Kinijoje – oro užterštumas smulkiosiomis PM 2.5 dalelėmis. Jei lauke matote „rūką“, stenkitės lauke būti kuo mažiau, jei negalite to išvengti – įsigykite nuo PM2.5 dalelių saugančias kaukes.

Gerbkite

Kinų kultūra, elgesys pirmą kartą atvykus į šalį kai kada gali pasirodyti neįprastas. Būdami svečiais mes turime gerbti šalies tradicijas ir žmones.

Kinų kalba

Norint susikalbėti su kinais parduotuvėje, restorane, taksi ar naudojantis kitomis paslaugomis rekomenduotina naudotis vertimo programėlėmis (pvz. Google Translate), turinčiomis ir garsinį vertimą. Programėles rekomenduojama instaliuoti telefone prieš vykstant į Kiniją.

Internetas

Prieš išvykstant į Kiniją primygtinai rekomenduojama telefone instaliuoti VPN, kad galėtumėte susisiekti su Lietuva įprastais Vakaruose socialiniais tinklais, kurie Kinijoje blokuojami.